Muzyczny świat jest bardzo męski. Kobiety rzadko wybijają się tak wysoko i tak często jak mężczyźni. Jednak to one są najbardziej zmysłowe i to one wprowadzają w ludzkie dusze światło. Z okazji dnia kobiet stworzyłam dla Was muzyczną playlistę. Piętnaście utworów.

Wybrałam kobiety, które mają niesamowitą charyzmę i udowodniają, że ich miejsce jest na scenie. Te kobiety zmieniają świat, łamią męskie serca i mają fantastyczny feeling. 

Alicja Januszkiewicz to młoda aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. Z ogromną pewnością siebie poruszyła na scenie temat poniżania kobiet przez mężczyzn. Użyła błyskotliwej metafory, porównując ocenianie kobiet do oceniania koni na pokazach.

Nerwy wstrzymaj na wodzy.

Posłuszeństwo i pokora.

W zgodzie z regulaminem,

by nie zawieźć jurora.

Marika opowiedziała na płycie “Panny Wyklęte” męską piosenkę o niedźwiedziu Wojtku. Ten zwierzak został adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Niedźwiedź Wojtek brał nawet udział w bitwie o Monte Cassino. Wydawałoby się, że to historia idealna dla dojrzałego mężczyzny. Marika udowadnia, że wcale nie. Poradziła sobie zjawiskowo. Zresztą jak zawsze.

Czy to nie czyni ich wystarczająco wyjątkowymi? Może i mniej jest artystek w tym męskim świecie, ale jeśli już są, to właśnie takie. Ich muzyka wyrywa z butów. Historia Madonny powinna inspirować kobiety na całym świecie. Wystarczy wspomnieć o charyzmie Kory Jackowskiej i Katarzyny Nosowskiej. Te dwie kobiety zmieniły oblicze polskiej sceny muzycznej na zawsze. Powinnyśmy pamiętać, że siła tkwi w kobiecości. Wczoraj, dziś i na zawsze.

 

 

Kovacs & Metropole Orkest – The Devil You Know

Agnes Obel – Riverside

 

Alicja Juszkiewicz – Plastic lips (Koncert Finałowy #38PPA)

 

Marika & Maleo Reggae Rockers ft. Buslav – Piosenka o Wojtku

 

Marketa Irglova – “The Leading Bird”

 

Madonna – Like A Virgin

 

Sorry Boys – Miasto Chopina

 

Maanam & Nosowska – Paranoja

 

Alex Winston – We Got Nothing – Audiotree Live in Austin 2015

 

Christina Aguilera – Fighter

 

AURORA – Runaway

 

PJ Harvey – Angeline

 

Daria Zawiałow – Nie wiem gdzie jestem

 

Florence + The Machine – Delilah

 

YUGOPOLIS & Natalia Sikora- “Malcziki”

 

 

Zdjęcie główne: Alice Moore 

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username