Trochę mamy zimę tej wiosny. Momentami jesień, a przez krótką chwilę było nawet lato. Wspaniale. Nic lepszego niż popadnięcie w depresje nie przychodzi mi do głowy. Ostatnio ktoś mi usiłował wmówić, że pogoda nie powinna mieć wpływu na nasze samopoczucie, że jesteśmy panami swojego losu i te wszystkie stany depresyjne w Skandynawii to mit wyssany z palca. Ja pasuje, z depresją nawet się lubimy. Ból egzystencjalny sprzyja muzyce. Osobiście chodzę ostatnio po mieszkaniu cały czas słuchając na słuchawkach Organka i zachwycam się każdym dźwiękiem. Tutaj takie ładne klawisze, a tu taka perkusja ładna, a Organek tak ładnie wyśpiewuje te frazy. No niesamowity jest. Czasem myślę, że on w poprzednim życiu musiał być jakimś dobrym panem, który ratował np. dzieci w Afryce, budując studnie, a za to, Budda mu dał nowe, lepsze życie, wymarzoną karierę i już niedługo osiągnie nirwanę. Pociągnie za sobą oczywiście muzyków, z którymi pracuje, zasługują na to tak samo mocno. Swoją drogą to ciężki kawałek chleba, dla artystów, którzy współtworzą takie projekty, a szerszej publice nigdy nie są znani. Taka rola tła, a tło przecież ważne jest, doceniajmy tło.

Więc wymyśliłam dla Was taki cykl. Będziemy się w nim dzielić muzyką. Polskimi artystami. Głównie będą to teksty polskie, ale zdarzy się ktoś śpiewający po angielsku lub tacy, którzy słów w ogóle nie używają, popełniając muzykę instrumentalną. Warunki tego cyklu są dwa. Artysta musi być dobry i być oczywiście z polski. Nie będziemy mieć tu raczej do czynienia ze sztampową muzyką radiową. Będzie mocno rockowo, alternatywnie, czasem zahaczymy o dobry pop. Dodatkowo postanowiłam wpleść w ten muzyczny cykl, undergroundowe zespoły, które mam okazję poznawać podczas organizacji koncertów, w różnych miejscach naszego kraju. Wiem, że jest kilka osób, zainteresowanych tymi zespołami, więc ja spełnię Wasze oczekiwania, a chłopaki będą mieli szansę trafić do szerszej publiki. Oczywiście, bardzo będzie mi miło, gdy Wy włączycie się w to przedsięwzięcie i będziecie polecać mi polskich artystów, których będziemy później tutaj przedstawiać. Może nawzajem się zainspirujemy?

Dlaczego polska muzyka? Osobiście jestem w słowie polskim zakochana, od kiedy tylko nauczyłam się czytać. Może jeszcze wtedy nie do końca była to taka miłość świadoma, ale pomimo wszystkich ran i błędów ortograficznych, które sobie zadaliśmy nawzajem, dziś nasza miłość jest dojrzalsza. Wszystkie moje wychowawczynie, były polonistkami. Sądzę, że miały niemały wpływ na moją miłość do języka polskiego i polskich tekstów piosenek. Jest to jeden z powodów, dla których postanowiłam rozpocząć ten cykl. Lubię też czasem udowadniać niedowiarkom, że polskie wcale nie znaczy gorsze. Wiadomo, że polska muzyka i polscy artyści, jak wszystko w tym kraju, wywołują krwawe dyskusje i spory. Jedni twierdzą ze wspaniała, że cudne frazy i ambitne kompozycje zaś drudzy mówią, że wiocha i obciach przed światem. Nie potrafimy grać dobrej muzy i w ogóle to powinniśmy schować te wszystkie trąbki do piwnicy i zająć się tym, co w tym kraju potrafimy najlepiej. Czyli, że powinniśmy zacząć sadzić buraki. Ewentualnie cebule. Jednak prawda jest taka, że mamy mnóstwo dobrej muzyki, o której wiele osób nie wie, a że ja jestem youtubowym podróżnikiem i pochłaniaczem muzyki to wychodzę naprzeciw tej brzydkiej opinii. Nie muszą to być artyści światowej sławy. Nie musimy wszystkiego robić po amerykańsku. Można śmiało odrzucić takowe kompleksy wielkiego świata i cieszyć się dobrą rodzimą muzyką. Nie tworzymy przecież jedynie disco relaxu i dyskotekówek. Szczególnie że potrafimy wspaniale bawić się słowem, a ja już Wam to udowodnię.

Daria Zawialow

Pojawiła się jakiś czas temu, zgarnęła wszystkie prestiżowe nagrody i konsekwentnie brnie do przodu. Młoda i niezwykle ambitna dziewczyna z Koszalina. Udowodnia, że można grać dobrą muzę, pisać sensowne teksty, a przy odrobinie silnej woli nawet puszczą Cię w radiu. Nie ugina się pod presją, pozostaje w alternatywie. Piękne dziewczę, blond. No i naprawdę świetny tekst w połączeniu z teledyskiem do utworu Kundel Bury. Wyszła naprzeciw smutnym piosenkom o rozstaniach, wyśpiewała, że babki są silne i z zawodami miłosnym też sobie poradzą. Bez nostalgii, za to z pazurem. Jak tu jej nie lubić?

Me And That Man-Adam „Nergal” Darski & John Porter

Ci, którzy siedzą w rock’n’rollu doskonale ich znają. Ci, którzy stronią od rockowej muzyki, mogą kojarzyć mocno powierzchownie. Nergral promuje projekt, który tworzy razem z Johnem Porterem. Folk połączony z bluesem. To coś całkowicie nowego, coś, czego Adam Darski raczej jeszcze nie robił. Od obydwóch panów kipi testosteronem. Ich wygląd jest niezwykle męski, ich muzyka jest męska. Osobiście śledzę cały ten projekt na Instagramie od samego początku i bardzo mi on się podoba.

Acid Drinkers

Polska metalowa muzyka. Wiecie jakie polskie kapele najczęściej są znane za granicą? Metalowe właśnie. Czy to Acid Drinkers, Riverside czy Behemoth. Ich płyty najlepiej się tam sprzedają! Może znawczynią tego gatunku nie jestem i długo się nie lubiliśmy, dopiero od niedawna pałamy do siebie niewinną i nieśmiałą miłością, ale akurat na Acid Drinkers to ja chodziłam zawsze. Popatrzeć sobie na wokalistę. Taki ze mnie trochę zwyrol i typowa baba. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobre mięso. W sensie muzyka, chociaż chłopaki też.

Tyle na dziś moi drodzy. Lekcja muzyki skończona. Chyba nie było tak strasznie? Czekam na Wasze muzyczne propozycje, z chęcią posłucham co tam macie ciekawego do zaoferowania. Możecie także napisać ilu najlepiej artystów przedstawiać w jednym wpisie. Więcej tekstu, mniej artystów, czy może trzech artystów jak dziś, z minimalną ilością tekstu? Piszcie!

źródło zdjęć: allaboutmusic.pl

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username