Znam jedną naprawdę śmieszną komedię, za to mnóstwo smutnych filmów. Nie wiem, dlaczego tak jest. Dlaczego, gdy inni śmieją się do rozpuku, ja z uporem maniaka wynajduję te wszystkie smutne dramaty. Trudne historie. Im smutniej, tym lepiej. Bez względu na odpowiedź, już raczej tego nie zmienię Zaraz pomyślicie, że Pożałowana Wanda naprawdę jest smutną babą. Oby nie. Póki jest jeszcze trochę zimy i wieczory spędzamy pod kocem, to chcę Wam polecić trzy filmy. W moim sercu posiały niezłe spustoszenie. Dwa są w moim top 5 ukochanych filmów. Trzeci, podejrzewam, że zasmucił mnie, dlatego że jestem kobietą.

Oto one:

Róża

Wyłam diabelnie. Nie wiem, czy w słowniku polskim dopuszczalne jest takie określenie, ale to jedyne słowa, którymi mogę spróbować zobrazować moje emocje podczas oglądania tego filmu. Zresztą smutek czuję za każdym razem, gdy o nim myślę. Nawet teraz. To historia dwojga ludzi, których los splata po zakończonej wojnie. Oboje przeżywają piekło, są rozdarci i zniszczeni przez to, co dał, lub zabrał im los. W rolach głównych Marcin Dorociński i Agata Kulesza. On, żołnierz polski. Ona, wdowa po niemieckim żołnierzu. Choć są z innych światów, będą potrzebowali siebie nawzajem. To nie jest romans z wojną w tle. Nikt by Smarzowskiego o to nie podejrzewał. To dramat ludzkich serc. To film o samotności, stracie i nierównej walce z demonami. O zaufaniu, które przychodzi z silnej potrzeby poczucia bezpieczeństwa i bliskości. Smarzowski jeńców nie bierze, niczego się nie boi. Nie od dziś wiadomo, że potrafi widzowi skopać tyłek. Tak jakby chciał rozruszać nasze leniwe umysły, byśmy coś poczuli. To kolejny polski film, który śmiało zaliczam do tych udanych i Wam polecam.

Jagten

Skandynawskie kino. Jeżeli my Polacy potrafimy kręcić znakomite dramaty, to oni są w tym arcymistrzami. Ich surowość jest nie do podrobienia i choć wielu próbuje kopiować ten fenomen, nikomu się jeszcze nie udało. Jagten to opowieść o nauczycielu, który przez niewinne kłamstwo małej dziewczynki zostaje odtrącony przez społeczność, w której żyje. Jedno kłamstwo sprawia, że zostaje on opluty i posądzony. Wieloletnie przyjaźnie, więzy rodzinne zostają zerwane. Ktoś, kto zostaje oskarżony o molestowanie, nie ma prawa się obronić. Lucas nadstawia policzek, raz za razem. Nie chowa się, nie ucieka. Nikt jednak nie ma w sobie odwagi, by podważyć słowa delikatnej dziewczynki w blond warkoczach. Nikt nie ma odwagi, by zastanowić się nad prawdą. Reżyser skrzętnie ukazuje model skandynawskiego systemu szkolnictwa. Małoletni rządzą światem. Nikt nie podważa ich słów. Ich emocje zawsze są słuszne. Wszystko w imię bezstresowego wychowania. Przecież dzieci nie kłamią. Nie jest to nowatorskie kino, ale Mads Mikkelsen sprawia, że ten film jest autentyczny i smutny.

Me Before You

Może nikt się nie obrazi za to stwierdzenie, ale to typowe kobiece kino. Poraniony, irytujący, bogaty mężczyzna spotyka na swej drodze urodziwą indywidualistkę. Która z potrzeb finansowych zmuszona jest opiekować się na co dzień zbutwiałym gościem, co doprowadza ją do szewskiej pasji. Nienawidzi go, płacze i chce zrezygnować z owej pracy. Zamiast tego obdarza go uczuciem i postanawia uratować zgryźliwego dziada. Do tego Emilia Clarke w roli głównej. Przepiękna aktorka, obecnie na fali dzięki roli w Grze o tron i mamy klasyczny, płaczliwy dramat dla kobiet. Sam Claflin w mojej opinii szału nie robi, ale on akurat tutaj gra złego faceta, więc kobiety są zachwycone. Każda wzdycha i marzy, aby na jej drodze pojawił się taki ktoś, zagubiony. By mogły go uratować. Nie jest to nic oryginalnego, ale wzrusza. Czasem prosto znaczy dobrze. Nie sądzę by ktoś, kto sięga po ten film, oczekiwał oryginalnej i złożonej historii z psychoanalizą w tle. To opowieść miłosna, która swą prostotą zwyczajnie wzrusza. Ja się na to nabrałam i przyznaję się, popłakałam sobie troszkę.

Jeżeli widzieliście już z któryś tytułów to podzielcie się swoją opinią. Jeśli nie widzieliście, mam nadzieję, że się skusicie. Nie, żebym życzyła Wam, byście byli smutni, ale jeśli macie ochotę na małą demolkę, to zapraszam. Moja top lista najsmutniejszych filmów czeka.

źródło zdjęć: filmweb.pl

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username