Nauczyciele to nie zawsze osoby z pasją. Nie zawsze zależy im, żeby nauczyć nas czegoś więcej, niż podstawa programowa przewiduje. Dlatego dziś piszę o tym, czego nauczyłam się z filmów, a czego nie miałam szansy nauczyć się w szkole. Dorastaliśmy w czasach, kiedy mit szkolnictwa był niezwykle żywy i wszystko, co w podręczniku, było nam niezbędne do życia. Tylko skąd czerpać wiedzę o reszcie świata, skoro nie ma internetu? Z filmów właśnie!

Muszę zaznaczyć, że ogromnie zazdroszczę dzisiejszej młodzieży. Nie dość, że mają łatwy dostęp do informacji,  to coraz częściej pojawiają się osoby, które potrafią w szybki sposób je przekazać. Wystarczy przyglądnąć się, jak za pomocą social mediów, wykwalifikowane osoby powierzają innym swoje umiejętności  w tak skondensowany sposób, że ma się wrażenie, iż nauka nigdy nie była łatwiejsza. Gdzie byli Ci wszyscy  inspirujący podcasterzy, gdy ja chodziłam do szkoły?

 

HIV to nie dżuma

Na pewno wszyscy kojarzycie film Filadelfia, w którym Tom Hanks walczy ze swoimi pracodawcami w sądzie? Szefowie postanawiają zwolnić go z pracy z powodu choroby. Andrew Beckett (Tom Hanks) jest niezwykle zdolny i  odnosi ogromne sukcesy, ale fakt, że jest homoseksualistą i choruje na HIV, kompletnie go dyskredytuje. Pomóc postanawia mu homofobiczny czarnoskóry prawnik Joe Miller (Denzel Washington).

Ten film rozbudził we mnie ogromną wrażliwość i poczucie, że każdy z nas zasługuje na szacunek. Obalił także teorię, że należy odsuwać się od osób chorych na HIV, a nie było to w tamtych czasach, tak oczywiste. Takich filmów jest znacznie więcej, m.in. Jak przetrwać zarazę (2012), Wczesny mróz (1985), Moje przyjęcie (1996), i mój ulubiony z Jaredem Leto i  Matthew McConaughey Dallas Buyers Club (2013). 

Rewolucja popkulturowa w Stanach Zjednoczonych

Żałuję, że amerykańska historia jest taką czarną dziurą w polskiej edukacji. Nie chodzi mi o to, żeby uczyć się jej kosztem naszej własnej, ale dlaczego pomijać Stany Zjednoczone? Mają tak ogromny wpływ na kulturę na całym świecie. Wojna w Wietnamie, protesty antywojenne, rewolucja seksualna, ruch hipisowski, John F. Kennedy, kult Beatlesów, minispódniczki, feminizm drugiej fali itd. Rewolucja popkulturowa to jeden z najciekawszych okresów w dziejach ubiegłego stulecia!

Lista filmów,w stylistyce lat 60-tych

Good Night and Good Luck

Samotny mężczyzna

Droga do szczęścia

Kochankowie z księżyca

Co jest grane, Davis?

Beksa

Marzyciele

Historia Edie Bouvier Beale

Jedną z moich ulubionych opowieści to ta o ekscentrycznej rodzinie Jackie Kennedy, a dokładnie o jej ciotce i kuzynce. Tracąc cały majątek, ukryły się na Long Island w letniskowym domku, “Grey Gardens”. Duża i mała Edie (obie miały tak samo na imię) pozostały tam, pomimo ubóstwa i dzikich lokatorów, w postaci bezdomnych kotów.

Historia ta opisuje destruktywną relację matki z córką, które postanowiły się od siebie kompletnie uzależnić, nie dając sobie pomóc nikomu z zewnątrz. Jeśli jesteście zainteresowani, polecam film Szare Ogrody. Nieco przybliży Wam życiorys tych dwóch szalonych dam.

Papusza, pierwsza romska poetka

O cygańskiej kulturze niewiele wiadomo. Została wyparta i zniszczona na przestrzeni lat i nie budzi ona raczej pozytywnych skojarzeń. Anegdoty o wędrownych taborach, ogromna miłość do natury i skrzętnie ukrywane tradycje nie przetrwały.

Papusza to obraz kobiety, która pomimo sprzeciwu swej społeczności, postanowiła nauczyć się czytać i została poetką. Było to dla niej jednocześnie wyzwoleniem duszy i najgorszą tragedią. Pomimo przyjaźni z Jerzym Ficowskim i Julianem Tuwimem, została odtrącona przez swych bliskich i wydana za swego starszego wuja. Bronisława Wajs, bo tak nazywała się Papusza, posiadała niezwykły talent, lecz nie miała szansy zaznać szczęśliwego życia.

Jeżeli przebijemy się przez niemiecką, a później komunistyczną propagandę, zapomnimy o własnych uprzedzeniach, będziemy mogli dostrzec nieznaną nam kulturę. Wesołe tabory, gdzie muzyka nigdy nie cichła, a wolność wydawała się nieskończoną wartością. Tak duet Krauzów opowiedział tę historię. Ubrał ją w czarno białe szaty i zbliżył nas do nieznanych terenów jak nikt wcześniej. Może ktoś dzięki ich filmowi, zechce kiedyś zagłębić się w tę mityczną historię o dzikim lesie, który był domem dla romskiej społeczności.

Woody Allen i groteska

Jeśli jesteście osobami o błyskotliwym poczuciu humoru, to wiecie, jak ciężko czasem wybrnąć z nieudanego żartu w towarzystwie. Dlatego spotkanie z Woodym Allenem to pewnego rodzaju ratunek. Nikt tak jak on nie operuje tragikomicznymi historiami, dwuznacznymi żartami i groteskowymi puentami. Chociaż nie jestem największa fanką Allena, tak za poczucie humoru jestem mu wdzięczna. Z jego historii czerpię garściami, a zakończenie Irracjonalnego mężczyzny ubóstwiam.

Wojna w Wietnamie

Cała moja fascynacja latami sześćdziesiątymi zaczęła się  od tego tematu. Czas Apokalipsy, Full Metal Jacket, i Łowca Jeleni, to najlepsze filmy w historii kina. Jeżeli jesteście fanami amerykańskiego Woodstocku, to źródło hipisowskiego ruchu znajduje się właśnie na Wietnamskiej Ziemi. Tutaj przywołam mądrość mojego dziadka: Jeśli chcesz zrozumieć, musisz się znacznie cofnąć. Dociekliwa natura kazała mi więc kopać głębiej. Dzięki czemu dotarłam aż do historii francuskiego imperium kolonialnego. To tylko udowadnia, że filmy potrafią być niezwykle inspirujące. Dzięki Kubrick!

Dla tych bardziej ciekawskich, podrzucam link do super dokumentu na Netflixie Wojna wietnamska: film Kena Burnsa i Lynn Novick.

filmów

Andy Warhol i Edie Sedgwick

Andy Warhol rewolucyjnym artystą był i o tym oczywiście w szkole nas uczyli. Nikt nie wspomniał jednak, że był także egocentrycznym, chorym człowiekiem. O ile egoizm to nieodłączny element sztuki, tak już niszczenie komuś życia nie koniecznie. Factory Girl to obraz dziewczyny, która chcąc zrobić karierę w modelingu, spotkała na swej drodze Andy’ego Warhola i została jego muzą. Brzmi jak historia z bajki, ale życie Edie Sedgwick wcale takie nie było. Edie może i  zainspirowała  Boba Dylana do stworzenia albumu “Blonde On Blonde”, jednak to z miłości do swego “stwórcy”, popełniła samobójstwo.

Czego Wy dowiedzieliście się z filmów? Co Was inspiruje do poznawania historii? Które filmy pomogły Wam lepiej zrozumieć świat? Ja swoje przykłady mogłabym podawać bez końca, ale chyba zostawię coś na później. 

 

Fot: Pinterest, Unsplash, Filmweb

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username