Wyobraźmy sobie gospodynię domową, która od rana do wieczora zajmuje się domem. Prasuje swoje grzeczne i eleganckie sukienki, czytając modowe czasopisma. Wtedy wchodzą one, całe na biało. Kontrowersyjne kobiety, wyzwolone emancypantki. Promują noszenie zbyt krótkich spódniczek. Pokazują biusty. Porzucają koronkowe kołnierzyki i domowe fartuszki. Kochają na zabój i nie przejmują się opinią publiczną. Rewolucja seksualna to właśnie te kobiety. To one zdezaktualizowały ówczesny kanon piękna, dając sobie wolność i swobodę w wyrażaniu siebie. Uwalniając się od nadopiekuńczych ramion mężczyzn.

 

Jane Birkin

Choć uznawana za ikonę francuskiego stylu, kobiety mogą jej dziś nie pamiętać. Mini spódniczki, zakolanówki, nierówno przycięta grzywka i wiklinowy koszyk, to atrybuty Jane Birkin. Dzięki swojemu ekstrawaganckiemu stylowi i odważnym kreacjom, uznawana jest za jeden z najsłynniejszych symboli rewolucji seksualnej. Umiarkowana aktorka. Dużo lepsza piosenkarka. Artystka była żoną angielskiego kompozytora Johna Barry’ego, jednak to związek z Serge’m Gainsbourgiem przyniósł jej największą popularność. Chociaż aktorka nie jest dziś tak znana, kobiety zafascynowane modą, wciąż inspirują się jej prostym i minimalistycznym stylem.

Aktorska twórczość

Jane rozpoczęła karierę aktorską w latach 60. od filmu “Powiększenie” Michelangelo Antonioniego. Następnie wyjechała do Francji i zagrała w “Sloganie”, gdzie poznała Serge’a Gainsbourga. Ten jednak nie był zachwycony ani jej grą aktorską, ani jej chłopięcą urodą. Nie pomagał też fakt, że Jane zagrała w tym filmie, nie znając francuskiego. Gdyby nie wspólny znajomy, który zaaranżował ich kolację, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy tej niesamowitej pary.

Wielka miłość

Serge Gainsbourg nie wyglądał raczej jak typowy amant. Jednak jego nonszalancki styl i niezwykły talent wystarczyły, by oczarować początkującą aktorkę. Gdy się spotkali, oboje byli w podobnych sytuacjach życiowych. Ona została porzucona przez męża. On cierpiał po rozstaniu z Brigitte Bardot. Jane po latach przyzna, że to spotkanie było ratunkiem dla nich obojga. 

Seksualność nie była dla nich tematem tabu. Żyli typowym życiem celebrytów. W otoczeniu fotoreporterów. Jane często eksponowała swoje ciało, nosząc przeźroczyste sukienki. Wiele osób oburzało się, widząc ich wspólne pełne dwuznaczności sesje zdjęciowe.

Kariera muzyczna i Je t’aime… moi non plus

Serge zachwycony wyzwoloną naturą swojej partnerki, podarował jej utwór, który niegdyś napisał dla Bardotki. Brigitte nigdy nie odważyła się go wypuścić na światło dziennie. Obawiała się krytyki ze strony publiki. Jane była jednak znana z kontrowersyjnego stylu bycia. Postanowiła nagrać swoją wersję “Je t’aime… moi non plus” ze swoim mężem. Utwór okazał się wielkim hitem w Wielkiej Brytanii. Dowodem na to jest fakt, że został potępiony przez sam Watykan.

 

Twiggy

Wielkie oczy, drobna figura i fryzura na chłopczycę. Lesley Lawson, pierwsza top modelka. To za sprawą jej wyglądu, miliony kobiet zaczęło domalowywać sobie rzęsy i nosić krótkie fryzury. Zrewolucjonizowała świat mody i kultury. Stając się tym samym, symbolem lat 60.

Twiggy urodziła się w 1949 roku w Londynie, w złotym okresie, zwanym erą Swinging London. W tym czasie Wielka Brytania staje się centralnym miejscem przemian społecznych i kulturowych. Znika powszechne przekonanie, że modnie mogą ubierać się jedynie osoby z wyższych sfer. Krawiectwo artystyczne typu haute couture, zastępują ciuchy od Biby. Polskiej projektantki Barbary Hulanickiej. W tym samym czasie Marry Quant lansuje mini spódniczki.

Błyskawiczna kariera

Lesley Lawson ma wówczas 16 lat i zaczyna pracę jako pomoc w zakładzie fryzjerskim. Poznaje tam Nigela Daviesa, a on namawia ją na sesję zdjęciową. Chcą w ten sposób promować salon. Fotografie filigranowej chłopczycy zauważa Deirdre McSharry, redaktorka mody w Daily Express i publikuje  je na łamach gazety. Otwierając Twiggy drzwi do kariery w modelingu. Amerykanki, które jeszcze przed chwilą zachwycały się stylizacjami typu pin up girl, chcą mieć teraz chłopięce sylwetki. Sama Twiggy w zaledwie rok pojawia się na okładkach amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego “Vogue”.

Nie tylko modelka

Kiedy wydaje się, że Lesley Lawson osiągnęła już wszystko, ta postanawia iść o krok dalej i zajmuje się aktorstwem. Debiutuje w 1971 roku w musicalu Boyfriend. Jej kreację nagrodzono dwoma Złotymi Globami – dla najlepszej debiutującej aktorki i dla najlepszej aktorki musicalowej. Gra epizodyczną rolę w “The Blues Brothers” oraz występuje na Broadwayu w spektaklu “My One and Only”. W tym samym czasie wydaje swój pierwszy muzyczny album. Oczywiście z miejsca zyskuje popularność.

Pozostaje przy tym wszystkim niezwykle skromna i miła. Nie wpisuje się w ramy dzisiejszych celebrytek. Twiggy jest nie tylko piękna, ale i ambitna. Jeszcze w latach 60. inspiruje firmę Mattel do stworzenia pierwszej lalki Barbie. W późniejszym czasie dostaje także swój program “Twiggy’s People”, gdzie przeprowadza szereg doskonałych wywiadów.

Twiggy jako działaczka PETA

Twiggy ma obecnie 70 lat i wciąż uznawana jest za ikonę mody. Skrzętnie to wykorzystuje do obrony praw zwierząt. W 2010 roku podczas imprezy z cyklu Tydzień Mody, legendarna modelka postanowiła skrytykować uży­wa­nie na­tu­ral­nych fu­ter w ko­lek­cjach naj­więk­szych pro­jek­tan­tów.

– Bar­dzo mi przy­kro, że w nie­któ­rych pro­jek­tach wciąż jesz­cze używa się na­tu­ral­nych fu­ter. W cza­sach, kie­dy syn­te­tycz­ne al­ter­na­ty­wy po­tra­fią wy­glą­dać rów­nie efek­tow­nie i są ła­two do­stęp­ne.

Te bied­ne zwie­rzę­ta są trzy­ma­ne w strasz­nych, nie­ludz­kich wa­run­kach. Czy mo­da na­praw­dę jest war­ta te­go okru­cień­stwa? Nie sądzę.

 

Brigitte Bardot

Symbol emancypacji i swobody seksualnej lat 50 i 60. Wszystkie kobiety marzyły o tym, by być jak Brigitte Bardot. Burza blond włosów, piękne oczy i niezwykle seksowne usta. Jej pierwszy mąż powiedział o niej “Kiedy ją zobaczyłem po raz pierwszy, nie miałem najmniejszej wątpliwości, że przybywa ona z innej planety, z innego wymiaru”. Obecnie jest jedną z najbardziej zagorzałych obrończyń praw zwierząt.

Kontrowersyjna kariera Bridgett

Jej urodę dostrzegł reżyser Marc Allégret. Zobaczył ją na okładce “Elle” i poprosił swojego asystenta Vadima o odnalezienie pięknej blondynki. Roger Vadim zakochał się i ożenił z Bardotką. Zrobił dla niej film “I Bóg stworzył kobietę”. Za sprawą bardzo realistycznych scen seksu (podejrzewano, że aktorzy wcale nie grali) przeszedł do historii jako najbardziej skandalizujący obraz lat 60. Czyniąc z Brigitte światową gwiazdę. Artystka jednak już wcześniej zdobyła popularność, pozując w słynnym bikini. Kolejnego męża poznaje na planie “Babette idzie na wojnę”, ale to małżeństwo też nie przechodzi próby czasu.

Życie prywatne Bardotki

Bardotka nie ma szczęścia w miłości. Jak sama przyznaje, nie odróżnia gry od życia. Za swoje nieszczęścia obwinia mężczyzn. Przyznaje się do popełnienia 3 aborcji i do kilku prób samobójczych. Przelatuje pomiędzy męskimi ramionami. Gdy rodzi się jej jedyny syn, podrzuca go teściom i zrzeka się praw rodzicielskich. Pomimo nieszczęśliwego życia, kobiety wciąż kochają ją za urodę i seksualne wyzwolenie. W wieku 40 lat postanawia rzucić aktorstwo, by poświęcić swój czas na ratowanie zwierząt. Jej wrażliwość rozbudza pewna koza, która towarzyszy aktorce na planie filmowym:

“Przywiązałam się do niej. Wtedy pojawiła się jej właścicielka, pytając, kiedy skończymy zdjęcia, bo planuje grill, na którym danie z kozy miało być jedną z potraw. Natychmiast ją od niej kupiłam. Wtedy zrozumiałam, że powinnam wszystko w życiu urządzić od nowa” – opowiadała.

 

Kobiety z lat 60-tych, które wciąż inspirują – kolejna część wkrótce…

Fot. Pinterest

Instagram

No images found!
Try some other hashtag or username